Avaleht       Algajad       Tugisambad       Edasijõudnud       Kontakt    
Täna on   »  Algajad »  EESTI MOSLEMITE LOOD »  - Mari lugu  
- Mari lugu

Kõik meie elus toimub Jumala ettemääratuse alusel. Nii nagu islam polnud esimene religioon, vaid sellele eelnesid judaism ja kristlus, et inimesi järk-järgult juhatada õigele teele, nii ei saanud ka minust üleöö moslem.

Oleks minu elu olnud lilleline ja roosiline, siis ilmselt poleks ma hakanud kunagi vaevama oma pead selliste teemadega nagu näiteks elu eesmärk või kõrgeim võim. Oma 25. eluaastaks olin jõudnud etappi, kust tee enam edasi ei viinud. Polnud enam kuhugi seda rada pidi minna, mida nii usinalt omale rajanud olin. Mõtisklesin oma seniste elu põhitõdede üle, ise nii kiivalt uskudes, et ma küll tean, mis on ainuõige, ent kusagil mujal on valemis viga.

Minu teele hakkas sattuma täiesti juhuslikult erinevaid moslemeid. Ma ei saa küll öelda, et ma väga palju neilt õppisin, ent oma esimese sügavama tutvuse islamiga tegin just tänu neile. Oli kummaline suhelda inimestega, kes elavad pühakirjast lähtuvalt. Kui ma nüüd sellele ajale tagasi vaatan, siis minu jaoks saigi islamiga tutvumise juures kõige paeluvamaks saigi see, et sel religioonil oli vastus iga minu eluprobleemi jaoks, peites enda taha sügavamõttelise ja meid endid kaitsva tähenduse.

Ma ei tea, kui palju on tänapäeval nii häid moslemeid, kelle usu tugevus võimaldab neil järgida islamit 100%-liselt, ilma tagamaid mõistmata. Mina pole siiani heaks moslemiks saanud. Mul on raske järgida nõudeid, mida ma ei mõista. Vahest veedan mõne arusaamatuna näiva punkti üle mõtiskledes päevi. Ma tean, et Allah vastab mu palveile peagi ning saadab ise mulle eluteele olukordi, tänu millele saan ma islami reegleid mõista aitava kogemuse võrra rikkamaks. Siiani ei ole ma end sundinud tegema midagi, mis on vastumeelne. Islam võlubki oma lihtsuses, olles kõige täiuslikum eluõpetus, mis üldse maailmas eksisteerib. Ühe islami tõe taga peituvad osaliselt ka teiste tõdede tagamaad, moodustades sedaviisi ideaalse terviku.

Mida aeg edasi, seda sügavamalt hakkasin endas tunnetama soovi proovida järgi, kuidas on olla moslem. Usun, et nii mõnelegi lugejale toob see lause muige näole. Aga just nii saigi minust moslem.

Oli üks päev enne ramadaani algust ja minus ääretult tugev soov tunda ramadaani tunnet, koos kõigi moslemitega üle kogu maailma. Sel õhtul andsin moslemivande, teadmata ise, kui imeline kuu mind ees ootamas on. Kuu täis kauneid kingitusi, sealhulgas imeline tervenemine ja hingerahu. Selle kuu jooksul sai minust moslem ka nii hinges kui südames. Vaatamata sellele, et mu teadmistepagas polnud küll veel kuigi mahukas, ent mida aeg edasi, seda suuremaks see on muutunud. Ning mida teadlikumaks ma olen oma religioonis saanud, seda kindlamalt sammun õigel teel. Me võime valida küll õige tee, aga see ei vii meid kuhugi, kui me sellel edasi ei liigu. Moslem olemine ei tähenda mitte ainult usutunnistuse andmist, vaid ka oma religioonist teadlikumaks ja paremaks saamise püüdu terve elu jooksul.