Avaleht       Algajad       Tugisambad       Edasijõudnud       Kontakt    
Täna on   » Edasijõudnud » ISLAM JA TEADUS » Kus on islamiteadust? » 5. Linnas  
5. Linnas

Keskaegseid Euroopa linnu enamjaolt ei planeeritud. Need ehitati vastavalt inimeste endi tahtmisele, kuidas juhtus. Moslemid olid esimesed, kes hakkasid tõsisemalt linnaplaneerimisega tegelema, arvestades sealjuures elanike vajadusi.

Kuna usul oli kultuurielus väga oluline osa, ehitatid mošeed reeglina kesksele kohale. Mošee ümber olid kitsad tänavad, mis viisid kiire elutempoga avaliku elu kohtades eraresidentside suunas.

Tänapäeval võime Euroopa arhitektuuris näha gooti stiili teravaid ja hobuserauakujulisi kaari, ribivõlvistikke, hulgaliselt kupleid, võlve, roosaknaid ja sihvakaid torne. Need, nagu ka kuninglikud telgid, kioskid, talveaiad, keeruka ehitusega pargid ja kaunistatud purskkaevud, arendati välja ja täiustati just islami impeeriumi aladel, kust need ligi 1000 aastat tagasi läbi Hispaania ja Sitsiilia ka Euroopasse jõudsid.

Näiteks teravkaared jõudsid Euroopasse Amalfitani kaupmeestega läbi Sitsiilia. Ibn Tuluni suursugune mošee demonstreeris uhkelt oma teravkaari juba ammu enne seda, kui Monte Cassino varikatus esimese Euroopa ehitisena 1071. aastal teravkaared sai.

Tänapäeva kioskite, verandade ja talveaedade esivanemaks on Türgi kioskid ehk koškid. Üks kuulsamaid nendest asub Istanbulis Topkapi palees.

Moslemid parandasid ka oluliselt küttesüsteemi, leiutades 12. sajandil põrandakaudse torudega keskküttesüsteemi, asendamaks roomlaste poolt kasutatud hüpokaustsüsteemi.

Linnaplaneeringus panid moslemid palju rõhku tänavavalgustusele ja kanalisatsioonile. Linnapildis pidi kindlasti olema ka hulgaliselt ilusaid parke ja purskkaeve; linnarahva jaoks ehitati raamatupoode ja hamame. Oluliseks peeti ka tänavate katmist: moslemitest linnaplaneerijad olid esimesed, kes katsid tee tõrvaga, Bagdadis juba 8. sajandil.

Tänu suhkru rafineerimiskunsti avastamisele avati islamimaailmas ka esimesed maiustustepoed. Samuti olid moslemid esimesed, kes hakkasid käima restoranides, mis avati juba 10. sajandil. Keskaegses islami impeeriumi Hispaanias pakuti restoranides kolmekäigulisi lõunaid: suppi, pearooga ja magustoitu.