Avaleht       Algajad       Tugisambad       Edasijõudnud       Kontakt    
Täna on   » Edasijõudnud » ISLAM JA TEADUS » Kus on islamiteadust? » 3. Põllumajanduses ja kaubanduses  
3. Põllumajanduses ja kaubanduses

Juba 7. sajandil ehitati islamimaailmas esimene tuuleveski. Üks asi, mida araabia kõrbedes alati leidus, oli tuul ja seda ära kasutades hakatigi tuuleveskeid ehitama, et vilja jahvatada. Hiljem hakati veskit kasutama ka vee transportimiseks põllumajanduses. Islamimaailmas on leiutatud väga mitmeid tüüpi veskeid, sealhulgas ka näiteks saeveski ja paberiveski.

Põllumajanduse arendamiseks hakati ehitama ka vesirattaid ja kanaleid, arendades nii välja täiesti unikaalse ja väga tõhusa niisutussüsteemi põldudele. Palju aitas kaasa ka vända leiutamine ja tammide ehituse täiustamine. Teostati hulgaliselt eksperimente erinevate taimede ja viljadega, mis omakorda viisid põllumajandusliku revolutsioonini, kus tehnika ja erinevate masinate abiga oli võimalik nälgimisest päästa terve suur tsivilisatsioon. Tänu kasutatud uutele tehnikatele oli võimalik värskeid vilju nautida läbi kogu aasta.

Moslemitest põllumajanduse arendajad ei keskendunud mitte üksnes kvantiteedile vaid ka kvaliteedile. Esimesed teadaolevad keskonnauuringud on tulnud Al-Kindi, Al-Razi, Ibn Al-Jazzari, Al-Tamimi, Al-Masihi, Ibn Sina, Ali ibn Ridwani, Abd-El-Latifi ja Ibn Nafisi sulest. Nad analüüsisid pikalt nii vee kui õhu reostust, mulla saastumist, kui ka prahi kuhjumist. Hispaanias asuv Cordoba linn oli esimene linn maailmas, mis sai endale prügikonteinerid ja prügikogumissüsteemi.

Täiesti uued süsteemid põllumajanduses viisid islamimaailma põldude saagikuse nii kõrgeks, et sellest teenitud pluss aitas kõvasti kaasa tolleaegsele rahvusvahelisele kaubandusele. Äritseti ehete, elevandiluu, siidi, keraamika, klaasi, paberi, villa, vaha, kulla ja melonitega. Äri õitsemine arendas edasi tekstiili-, paberi-, keraamika- ja klaasitööstust.

Moslemitest kaupmehed liikusid aina kaugematesse maailma nurkadesse, viies nii endaga kaasa oma tsivilisatsiooni saavutused ning tuues koju teiste tsivilisatsioonide vilju. See kõik aitas omakorda kaasa teaduse ja tehnoloogia arengule.