Avaleht       Algajad       Tugisambad       Edasijõudnud       Kontakt    
Täna on   » Edasijõudnud » LASTE KASVATAMINE » - Isa ja tütre suhted islamis  
- Isa ja tütre suhted islamis
Kõigist perekonda puudutavatest teemadest, millega moslemite kogukond viimasel ajal rohkem tegelema on hakanud, on isa-tütre suhe ikka veel jäänud justkui vaeslapse ossa. Seda teemat ei ole väga käsitletud, kohati ei peeta seda olulisekski. See tekitab üleskerkimisel ebameeldivustunnet ja seda eelistatakse lihtsalt ignoreerida. Iga moslem kannab endas ka oma rahva kultuuri ja mentaliteeti ning sellest tulenevalt on paljude moslemite peredes isa-tütre suhted külmad ja kauged. Tütreid innustatakse rohkem aega veetma koos emade ja teiste naistega; isal nagu polekski tütre kasvatamises mingit rolli.

Väiksena võib tütar olla „issi pisike printsess“, aga mida lähemale puberteedile, seda enam leiab tütar end hüljatuna, kui isa vendadega midagi teeb, kuhugi läheb, olgu kasvõi mošeesse. Sellisel käitumisel on aga äärmiselt negatiivsed tagajärjed, mis puudutavad nii isasid ja tütreid endid kui ka tervet ummat. Ometi õpetab islam meile midagi muud.

Psühholoogid rõhutavad, et isa-tütre suhete tähtsust alaväärtustatakse süstemaatiliselt ja selle alaväärtustamise tulemused annavad endast reeglina märku alles siis, kui on juba kaugelt liiga hilja midagi muuta, sest harjumused ja kultuur on teinud oma töö.

Isa roll tütre elus on äärmiselt tähtis – ta on tütre elu esimene mees, kes õpetab talle, kuidas mehed naistega ringi käima peavad, mida neist arvavad, mis tähtsust neile omistavad jne. Sellel omakorda on väga suur roll tütre eneseväärikuse kujunemisel ja tema käitumisel meestega. Tütar peab oma isa mehe näidiseks ja eeldab, et mehed peavadki nii käituma nagu isa käitub. Kui isa oma tütart ei väärtusta ega pühenda talle aega, kasvab tütar üles arusaamas, et see ongi normaalne, et mehed naistest välja ei tee, isekalt vaid oma elule pühenduvad ja naisi ei austa.
Nii islami seaduse kui ka psühholoogia kohaselt on isa oma tütre hooldaja, kõige kurja eest kaitsja ja eluväärtuste õpetaja. Sellest hoolimata aga mängivad paljud isad oma tütre elus vaid kõrvalise tähtsusega rolli. On levinud valearvamus, et isade ülesanne on vaid leiba teenida, peret majanduslikult toetada; ta on pigem ametlik ülalpidaja kui lähedane õpetaja ja lohutaja. Kas pole laste kasvatamine siis ema töö? Kas ei peaks ema tütrele õpetama, kuidas olla tüdruk, kuidas kasvada naiseks?

Jah, aga ema ei ole tütre ainus vanem; isa on täpselt sama palju vanem ja täpselt sama oluline. Lapse geenides on ühtmoodi nii ema kui ka isa DNA; lapse soontes voolab ühtviisi nii isa kui ka ema veri. Kui isa oma tütart vaatab, näeb ta tütres osakest endast; tütre käitumine peegeldab osaliselt isa enda oma. Kuidas võib isa sellises olukorras arvata, et tal ei ole tütre kasvatamisel muud rolli kui toidupoolise muretsemine?

 
ISADE TÜÜPILISIMAD VEAD
 

Ei tegele tütrega pidevalt juba sünnist saati.

Hoia oma tütart! Kanna teda süles. Vaheta ta mähkmeid. Sa ei saa öelda, et sul puudub tütrega side, kui sa pole kunagi seda luua püüdnudki.

 

Ei tee midagi, sest kardad, et ei oska.

Ära karda midagi! Sul on ju ometi naistega kogemusi – abikaasa, ema, õde – seega pole sa midagi nii ettevalmistamata, kui võiksid arvata. Lisaks, kust küll need kogemused tütarde kasvatamise alal tulla võiksid, kui sa midagi selles suhtes ette ei võta?

 

Tõmbud eemale, kui tütar suuremaks saab.

Tüdrukutest kasvavad naised. Nad muutuvad füüsiliselt. See on fakt, ära põgene selle eest. Jah, pubekast tütar võib olla kodus problemaatiline nähtus, kuid selle eitamine või eiramine ei tee asja paremaks, vaid just hullemaks. Keegi ei ole käskinud sul tütrega tema menstruaaltsüklist rääkida, aga hea isa ei jaluta ilmselgelt valude käes piinlevast tütrest külma kõhuga mööda, vaid paitab ta pead, toob talle valuvaigisti ja klaasi vett. See on vaid üks näide sellest, kuidas isad tihti oma tütarde naiseks saamist eirata üritavad, selle asemel, et oma võimete kohaselt neid aidata. On palju erinevaid viise, kuidas isad saavad enda ja tütre vahele müüri ehitada, kuid õnneks veeldi rohkem viise, kuidas end tütrele lähendada ja talle igas olukorras toeks olla. Leia neist mõnigi!

 

Peaaegu ei mingit või üldse ei mingit füüsilist kontakti.

On täiesti naeruväärne väita nagu tütre kallistamine, musitamine või muu positiivne füüsiline kontakt temaga oleks „vale“, „hale“ või „ebamehelik“. Lisaks mõjutab isaga füüsilise kontakti puudumine hiljem väga negatiivselt tütre arengut. Olgu tütar 5- või 15-aastane, isa suhe tütrega peaks olema piisavalt lähedane, et vajadusel teda kallistusega lohutada või rõõmu jagada.

 

Vähene või puuduv emotsionaalsel tasandil suhtlemine.

„Palun ulata soola,“ ei ole suhtlemine! Anna endast parim, et olla osa oma tütre igapäevasest elust, olgu tegemist kooli, sõprade, tema enesetunde või millega iganes. Selle sideme loomine aitab kaasa tütre kindlustunde ja usalduse kasvamisele. Tütar peab tundma, et saab häda korral sinu poole pöörduda ja sa pakud talle tingimusteta emotsionaalset ja füüsilist tuge.

 
Puuduv uhkustunne tütre üle.

Tütred vajavad isa tunnustust ja seda, et isa nende üle uhke oleks, sama palju kui pojad. Tütrele ei ole midagi enam meele järele kui isa, kes näeb temas oma häid omadusi ja on tõesti tema saavutuste üle uhke.

 
 

PROHVET (صلى اﷲ عليه وسلم) – PARIM EESKUJU ISADELE

Suurepäraseima näite isa-tütre suhetest võib leida islamiajaloost. Kas on maailmas enne või hiljem olnud pühendunumat isa ja armastavamat tütart kui meie prohvet Muhammed (صلى اﷲ عليه وسلم) ja tema tütar Fatima Zahra (رضي اﷲ عنها)! Läbi meile edastatud hadiithide teame kõik lugu sellest, kuidas vaevalt 10-aastane Fatima pühkis oma isa seljalt kaameli sisikonda ja sodi, mille õelad Meka juhid olid sinna visanud.

See on lugu tütrest, kes lohutamatult nuttis nähes, kuidas ta isale teetolmu pähe visati ja keda lohutasid vaid isa sõnad: „Ära nuta, mu tütar, sest Jumal ise kaitseb su isa!“

See on lugu Fatimast, oma isa silmarõõmust, kelle kohta Prohvet ise (صلى اﷲ عليه وسلم) on öelnud: „Kes on Fatimale meele järele, on Jumalale meele järele ja kes on teda vihastanud, on vihastanud Jumalat. Fatima on osa minust. Kõik, mis on talle meele järele, on meele järele ka mulle ja kõik, mis teda vihastab, vihastab ka mind.“ (Al-Bukhari 3437, Muslim 4483)

See on lugu Fatimast, keda peetakse üheks maailma neljast olulisimast naisest: „Maailma parimaid naisi on neli: Neitsi Maarja, vaarao naine Asya, Usklike Ema Khadija ja Muhammedi (صلى اﷲ عليه وسلم) tütar Fatima.“

See on lugu Fatimast, kelle kohta Aisha (رضي اﷲ عنها) on öelnud: „Ma pole näinud kedagi Jumala loomingust, kes sarnaneks rohkem Jumala Sõnumitoojale (صلى اﷲ عليه وسلم) häälelt, kõnelt ja istumisviisilt kui Fatima (رضي اﷲ عنها). Iga kord, kui Prohvet (صلى اﷲ عليه وسلم) teda lähenemas nägi, tervitas ta teda, tõusis püsti, suudles teda, võttis tal käest kinni ja pani ta enda kohale istuma.“

See on lugu Fatimast, kes hoolitses oma isakodu eest, kuni abiellus ja isegi peale abiellumist oli tal kombeks tihti isale süüa tuua. Ühel korral, kui ta isale kaerakaku viis, ütles Prohvet (صلى اﷲ عليه وسلم): „See on esimene asi, mida su isa kolme päeva jooksul söönud on.“

Kogu moslemite umma on sellest unikaalsest isa-tütre suhtest kasu lõikanud. Kui palju õppetunde oleme Prohveti (صلى اﷲ عليه وسلم) eluloost tänu sellele isale ja sellele tütrele saanud! Kui palju teadmisi ja tarkusi on isalt tütrele ja tütrelt ta oma poegadele Hasanile ja Husseinile (رضي اﷲ عنهم) edasi antud! Kuidas saaksimegi sellist sidet mitte väärtustada?


ÜLESKUTSE!

Moslemist isa, kas ei ole sinu ülesanne käia Jumala Sõnumitooja (صلى اﷲ عليه وسلم) jälgedes? Jumal on Koraanis öelnud: „Tõepoolest, Jumala Sõnumitoojas on suurepärane eeskuju sellele, kes loodab Jumalaga kohtuda, usub Viimsesse Päeva ja meenutab pidevalt Jumalat.“ (33:21) Kas ei annaks sa endast parima, et sinu tütrest saaks tänapäeva Fatima Zahra? Või eelistad sa siiski teda ignoreerida, ta hüljata, ta vaid „naiste mõjuvõimu alla“ jätta? Kas sa ei mõista, et oma tütart ignoreerides ja endast eemale tõugates hävitad ka tema võimaluse püüda olla Maarja, Asya, Khadija või Fatima sarnane?

Moslemimehed, olge mehed! Olge isad! Olge isad ja aidake kasvatada meie ummale suurepärased naised!